|
||
Struktura programuNejlepším způsobem jak se začít učit nějaký programovací jazyk, je psaní nových programů nebo jen upravování již hotových programů. Tak velmi rychle pochopíte jak takový program funguje. A proto se již v této lekci zaměříme na samotné psaní programů. Vytvoříme si zakládní program a ten si naslédně krok po kroku vysvětlíme. První program// muj prvni program v C++
Výsledek:
Hello World!
Jak můžete vidět výsledkem není nic jiného než jednoduché vypsání dvou slov Hello World!. Tento program je tedy opravdu velmi základní, ale pro začátek si vystačíme i s ním. Pojďme si jej nyní tedy podrobněji popsat. // muj prvni program v C++Tento řádek ve zdrojovém kódu našeho programu nemá žádnou funkci. Jedná se o tzv.komentář. Možná si kladete otázku k čemu je dobré psát komentáře, když nemají žádný vliv na výslednou podobu programu? Ano, v tomto případě, kdy je zdrojový kód velmi krátký a také přehledný, je zde komentář opravdu k "ničemu". Ovšem ve chvíli kdy píšeme rozsáhlejší projekty je velmi vhodné komentáře psát, protože nám pomáhají neztratit se a ulehčují nám orientaci ve zdrojovém kódu. Komentář se značí dvěmi lomítky: //. Vše co je napsáno za těmito lomítky je považováno za komentář a ve výsledku se tedy nezobrazí. Jedná se však pouze o jednořádkový komentář. To znamená, že text, který vepíšete na další řádek, již není považován za komentář #include <iostream>Programovací jazyk C++ sám o sobě obsahuje minimum funkcí. Většina funkcí se nachází v knihovnách na které se musíme na začátku programového kódu odvolat. To děláme pomocí příkazu #include(z angličtiny: obsahovat, zahrnovat) a názvu knihovny v ostrých závorkách například:<iostream>.
#include <iostream>
Tento příkaz tedy oznamuje překladači, že náš program bude pracovat s funkcemi obsaženými v knihovněiostream. using namespace std;Nyní se dostaváme k řádku, který obsahuje příkaz: using namespace std;. To nám značí, že budeme v programu používat funkce patřící do množiny funkcí std. Nejlépe si to vysvětlíme na příkladu: Pokud bychom tento řádek ve zdrojovém kódu zcela vypustili, vypadal by například příkaz pro vypsání textu takto:
std::cout << "Hello World!" << std::endl;
Pokud však tento řádek použijeme, práce se nám mnohem usnadní:
cout << "Hello World!" << endl;
int main ( )Každý program je složen z jednoho hlavního programu a řady podprogramů. Funkce main () reprezentuje povinnou a zároveň hlavní část programu. Je vymezena složenými závorkami:
cout << "Hello World!";Dostáváme se k řádku, který obsahuje jednoduchý příkaz pro vypsání textu na obrazovku pomocí funkcecout. Text který se má vypsat musí být napsán v uvozovkách. Poznámka: funkce cout je mimo jiné obsažena v knihovně<iostream> a patří do množiny funkcí std.return 0;Všimněme si, že funkce main () obsahuje ve svém těle (mezi { a }) příkazreturn 0;. Tento příkaz slouží k ukončení funkce main () a tedy i celého programu. Číslo 0 (nula) za příkazem return znázorňuje bezchybné ukončení programu. Pokud program vrací nenulovou hodnotu, tato hodnota pak reprezentuje kód chyby, která nastala. Příklad pro procvičeníNapište program, který vypíše osobní informace o nějakém člověku.Řešení:
#include <iostream>
|
Počítadlo |
| Nahoru
Úvod |
HTML |
CSS |
C++ |
JavaScript |
Grafika & design |
Webhosting
|